Modelism - RHC Forum: incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incepator ceva preturi

#1 Useril este offline   tzutzulina 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 13 January 2008 - 11:16 AM

imi poate spune si mie cineva ceva preturi pentru locomotive?
ce sa spun...traiasca modelismul!!!!
0

#2 Useril este offline   lok 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 11-August 06

Postat 13 January 2008 - 06:34 PM

pentru preturi la locomotive poti sa cauti pe net. daca ai posibilitatea sa cumperi de pe e-bay poti iesi mai ieftin ca in rominia. in orice caz, locomotivele sint impartite in categorii. sint hobby, professional, si ceva la mijloc dupa cum a vrut fabricantul sa le incadreze. pretul aceluiasi tip de locomotiva e diferit si functie de scara - uzual 1:87, 1:120, 1:160 - si de fabricant. dar tu nu ai specificat cam pentru ce locomotiva si la ce scara vrei pret.
0

#3 Useril este offline   GSI 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 11-March 08

Postat 02 April 2008 - 02:55 PM

pot sa te ajut sa cumperi la cele mai bune preturi orice este legat de trenulete scara 1/87 HO tel. 0728.100.400

Aceasta postare a fost editata de GSI: 02 April 2008 - 02:56 PM

0

#4 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2008 - 04:15 PM

Daca te hotaresti pe H0 si-ti place Piko si Mehano, preturi excelente si seriozitate maxima gasesti la jucarii.com.ro (magazinul lui rally de pe forumul forum.lokomotiv.ro) cat si la "asociatii" mai bine zis prietenii lui de la trennet.ro. Aduc si marfa care nu e pe stoc, adica la comenzi. Eu, un pasionat de scara N si de firmele Fleischmann si Roco, mor de ciuda ca baietii astia nu aduc si asa ceva.
Daca preferi Roco, Fleischmann (astea din urma-s mai scumpe dar stai in fata cu ele la aspect si mecanica adica fiabilitate) sau alte scari cum ar fi TT sau N, e mai dificil prin Romania. Poti lua cate ceva de la trenulete punct ro dar atentie! doar ce e pe stoc. In privinta comenzilor sunt foarte neseriosi, o zic eu cu o comanda platita integral in avans de acum 6 luni la un start-set de 250 euro ce s-a livrat de catre fabrica pana de curand cand imi promiteau din 2 in 2 saptamani ca il aduc iar acum 2 saptamani cand a fost scos temporar din fabricatie isi frecau mainile ca au motiv sa-mi spuna ca "produsul dumneavoastra este in continuare nelivrabil" si o mai zic inca multi altii.
O sa apara si la Cluj un magazin on-line trenas.ro (deocamdata e doar fizic iar siteul e in facere), deci urmareste-l. Atentie maxima la un site (o firma) dubios(a) ce a luat numele la toti, doar doar o pica ceva (in genul Panasoanic), despre care se zice pe 2 forumuri ca e culmea neseriozitatii, al tepelor etc. Am verificat personal si nu mi-a venit sa cred cand am vazut cum se comporta: desi pareau oameni maturi (sot si sotie) procedau ca niste copii de generala. Pe siteul lor era un start set Fleischmann digital pe N care desi costa 250 euro in mod normal, era oferit cu doar 170. Am intrebat despre el in ce stare e si mi s-a spus ca-i "nou nout, nescos din cutie". Iar vanzatorul stia de adevaratul pret. Am fixat intalnirea sa-l cumpar (doar la vedere, nu prin posta) si atunci au inceput fitzele: ba ca tre sa plece urgent dar ne vedem a doua zi, ba ca marfa este "la depozit" a doua zi (:) rad deoarece depozitul era tot in apartamentul unde au firma) si ca or s-o aduca in ziua urmatoare (a treia). Dar ei tot insistau sa vin chiar si asa, fara sa vad setul si sa vad ce alta marfa au in stoc. Deja eram sceptic si convins ca totul este o cacialma, dar desi nu mi-au raspuns deloc la nici un mijloc de comunicare (telefoane si mess, desi pe asta din urma pareau prezenti) in a treia zi, am zis sa merg totusi sa vad cu ochii mei si sa nu judec doar dupa postarile altora de pe forumuri. Si bineinteles ca acel set nici nu exista sau era la o calitate prea scazuta ca sa poata fi categorisit "nou nout si nescos din cutie" asa ca l-au ascuns. Mi-au zis ca setul tocmai s-a vandut :) (dupa 3 zile in care ziceau ca va fi al meu). Mi-am aruncat si eu niste priviri asupra trenuletelor N (singurele ce ma interesau pe mine) la insistentele lor si pot spune ca tot ce am vazut era second-hand, foarte prafuit si multe modele vechi. Pastrate pe rafturi, fara cutii, de-ti era mila sa le vezi cum se prafuiau. Ei au dorit sa le vad si "sa le spun si altora ce marfa au" motiv pentru care nu-i prea inteleg.

Ca sfat, nu te grabi, studiaza netul 1-2 saptamani (timp in care mai strangi bani) si apoi ia o hotarare fiind mai informat decat esti acum. Pe H0 gasesti mai usor produse in Ro si detaliile se vad mai bine chiar cu ochi mai obositi, dar intr-o camera de bloc unde mai ai si mobila nu o sa poti face mare lucru. Pe N poti face pe aceeasi suprafata de 4 ori mai mult, costa o leaca mai ieftin (85-80%) la acelasi model si acelasi producator, detaliile sunt ca la H0 la aceeasi firma ( si deoarece N e produs de mai putine firme care in general sunt cu prestigiu, vei intalni modele N mai detaliate decat modelul H0 produs de o firma mai ieftina) dar trebuie sa ai ochi buni sa le vezi si sa le ti mai aproape. Pe TT care e cam la mijloc ca dimensiuni, ai furnizori firavi si modele de varietate foarte redusa.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 02 April 2008 - 04:58 PM



0

#5 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2008 - 08:20 PM

de la 15 la 3000 Euro sau chiar mai mult - depinde ce vrei
De toate pentru toti :)

Oricum iti trebuie o pusculitza bine garnisita - ca in orice hobby care se respecta.

Succes.
0

#6 Useril este offline   lok 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 11-August 06

Postat 04 April 2008 - 05:19 PM

salut domnul biti

o singura problema. pe acest forum sint interzise reclamele directe si directionarile spre alte forumuri sau site-uri. puteam sa directionez pe tzutzulina direct spre germania, de unde poate achizitiona trenulete - inclusiv transportul - la preturi mult mai mici. dar nu am facut-o pt ca nu e voie. dar la o simpla cautare pe google cu rezultate in limba germana oricine le va gasi. de aceea nu mi se pare normal ca 50% din mesajele tale sa fie cu reclama la magazinul tau.
0

#7 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2008 - 08:50 AM

Biti, nu prea sunt informatii despre firma, mod de cumparare, livrare, plata, expediere. Poate nu am cautat eu prea atent, dar cred ca mai trebuie lucrat la site. Altfel, ne bucuram de aparitia unui nou magazin, sa speram ca va fi de bun augur.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 05 April 2008 - 08:30 PM



0

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-January 08

Postat 06 May 2008 - 03:18 PM

tzutzulina,
preturile locomotivelor sunt foarte variate, in functie de multi parametrii.
Trebuie sa te hotarasti la:
- scara la care vrei sa lucrezi (H0, TT, N) in Romania sunt cei mai multi utilizatori la scara H0, urmati de cei la N si apoi TT
- tipul de locomotiva respectiv epoca pe care vrei sa o adopti (de la 1 la 5 in ordine cronologica istorica) deci loko cu abur, diesel, electrica, rame de viteza de tip TGV
- pretul pe care vrei sa-l dai, adica sa utilizezi gama hobby sau profesionala

Poti achizitiona locomotive ca si alte tipuri de material feroviar in mai multe moduri:
- de la magazinele de specialitate care exista in fiecare oras, si in Oradea te bucuri chiar de prezenta distribuitorului Mehano in Romania, care are doua magazine unul la centrul comercial sau mallul vostru (nu-i spun numele ca am inteles ca nu e evoie de reclama) si un alt magazin pe strada americii pe undeva pe langa metro din cate am inteles io
- de pe net, unde poti sa dai o cautare dupa cuvinte cheie (de exemplu "trenulete") doar ca trebuie sa ai mare grija, deoarece in afara de doua situri adevarate, sunt si multi tepari de care trebuie sa te feresti si care si-au confectionat deja o faima pe masura

Daca doresti relatii suplimentare o sa-ti scriu intr-un mod privat, pentru detalii mai complete pe care le stapanesc dupa o studiere a netului si magazinelor clasice care dureaza de cativa ani.
0

#9 Useril este offline   bogdan0300 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 28-January 08

Postat 27 August 2008 - 11:48 AM

Salutare
Puteti sa imi spuneti unde gasesc magazine de modelism in Bucuresti?
Multumesc!

P.S: pe PM daca nu se poate pe forum.
0

#10 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2008 - 02:10 PM

Salut bogdan0300, daca e vorba de modelism feroviar, ar trebui sa citesti inca o data toate posturile de aici. Din pacate, sunt la ora actuala doar 2 serioase in Bucuresti. Unul foarte serios, cel al userului Rally de pe forumul Lokomotiv, pentru care bag mana in foc si cel al prietenilor lui, de la care nu am cumparat inca nimic dar daca zice Rally ca-i si acela de incredere inseamna ca asa este. Nu am interes in afacerea lui dar am ramas placut impresionat de cum am fost servit si nu am auzit din septembrie 2007 (cand m-am reapucat de trenulete) si pana acum de absolut nici o reclamatie serioasa sau nerezolvata. Ar mai fi magazinul lui Biti care este relativ nou si despre care inca nu s-a auzit nimic de rau. De restul, ORICARE ar mai fi ele in Bucuresti, sa ai mare grija, sa nu comanzi cu avansde plata si pe nevazute. Doar vezi marfa din stoc si daca-ti place o iei.

Daca nu esti total impotriva comenzii din provincie, sa sti ca la Cluj a aparut un nou magazin HGD.ro care promite. Nu e vorba de Trenas, cel de care pomeneam mai demult si care a sucombat saracul, fie-i tarana usoara intr-u vesnica pomenire.


0

#11 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 03:47 PM

Revin cu o informatie de ultima ora:

Azi m-am convins din pacate pe pielea mea ca t r e n u l e t e . ro aka trenulete.eu (cei ce au si un forum "forum.r a i l w a y f a n . ro") sunt mari tzepari. Mai exact la banii luati in avans si pe care nu mai vor sa-i returneze desi chiar ei au recunoscut ca returnarea este solutia cea mai buna deoarece produsul respectiv nu mai poate fi adus. Desi am avut o imensa rabdare cu ei, sotia patronului mi-a spus azi ca sa-i dau in judecata pentru banii aia si mi-a inchis telefonul.

Deci mare atentie la doritorii de trenulete, cu cine se incurca.

p.s. imi cer scuze ca am pus denumirile cu pauze intre litere (sunt cenzurate) dar consider ca este antireclama ce am scris eu aici si util si altor membri, ca sa nu se tepuiasca.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 28 August 2008 - 03:51 PM



0

#12 Useril este offline   Prognosis 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1196
  • Inregistrat: 27-October 05

Postat 29 August 2008 - 07:48 PM

Frate trenulist, mergi la sigur numai cu Raly.... nu da tepe, marfa e de calitate, pretul e fara concurenta! 90% din ce e pe diorama mea reprezinta produse luate de la el!

Aceasta postare a fost editata de Prognosis: 29 August 2008 - 07:51 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro