Modelism - RHC Forum: pasii finali in construirea rachetei - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

pasii finali in construirea rachetei smirngheluitul si vopsitul

#1 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 16 June 2003 - 10:02 AM

Acum aproape am terminat racheta, inafara de centrare. Am citit insa in cartea pe care o am eu (Rachetomodelism- Ion Bradu (cred :D )) ca dupa ce ai facut racheta, inainte de vopsire trebuie, citez: "data cu un strat subtire de emaita diluata cu tiner, pentru a scoate in evidenta porozitatile de pe corp si de pe aripi, care trebuie ulterior smirngheluite":huh: B)

-ce e aia "emaita" si de unde se ia?
-daca nu se gaseste, pot sa o dau cu lac?
-daca lacul nu e bun, cu ce sa o dau?
-conul si aripile, care sunt din lemn, trebuie sa le "tratez" cumva? (ma gandesc ca ar trebui date si ele cu lac, ca sa reziste la umezeala&alte chestii daunatoare lemnului)
-spuneti-mi va rog cam cum ar trebui sa decurga etapele finale ale constructiei (astea cu smirngheluitul, vopsitul, etc.)
0

#2 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 16 June 2003 - 10:36 AM

Nue nevoie sa dai nimic cu emaita pentru ca este inflamabila!
Poti eventual sa dai pe con...si atat!
Daca acoperi cu lac racheta, va capata ingreutate si va avea de pierdut la inaltimea maxima atinsa, in pofida unor zvonuri ca daca e lacuita (lucioasa) este mai aerodinamica si urca mai mult!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#3 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 16 June 2003 - 05:31 PM

Deci inafara de un smirngheluit fin peste tot la final nu ii mai fac nici o cosmetizare?
0

#4 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 17 June 2003 - 08:51 AM

Nu, nu mai trebuie facut nimic! Pentru urmatoarele, cauta sa le lucrezi in asa fel incat sa-ti iasa curate din prima, fara alte finisaje.
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#5 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 17 June 2003 - 09:25 AM

Da sa traiti! :mellow: :lol: :D :D
0

#6 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 01:17 PM

Esti tare mosule daca ai ajuns la rindea. Eu nici macar nu am adunat materialele si nici nu ma apuc pana nu vin motoarele.
Poate reusesc sa vad si eu racheta pana sa o infigi tu jumate in spatiul terestru al planetei Marte http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
0

#7 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 17 June 2003 - 01:28 PM

Pai si eu astept tot motoarele, dar m-am gandit ca ar fi bine sa am si racheta gata atunci cand vin.
Daca sti pe undeva pe aproape unde am putea sa o lansam, o sa o vezi chiar in zbor (asta dupa ce vin motoarele).
Sper sa decoleze http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif))))))))))))
0

#8 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 01:36 PM

Pai locuri sunt destule numai culoar de zbor sa avem http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif .
Tu sti exact dimensiunile la motoare?
Poate vad si eu intr-o zi racheta cum ai facut-o sa-mi fac si eu o idee cum trebuie facuta si dupaia ma apuc si eu de constructie.
0

#9 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 17 June 2003 - 01:38 PM

Marinaru, tot am ceva nedumeriri in privinta fixarii motorului in corp. Avand in vedere ca racheta e prea mica sa ii fac un portmotor (nu??), cum o sa impiedic eu motorul ala ca atunci cand face poc partea finala (de declansare a parasutei) sa nu se autoevacueze din corp?
Am inteles ce mi-ai spus initial cu marirea diametrului in partea de jos prin lipire de hartie, dar asta merge cand il bag in corp prin indesare, da daca vreau dupa aia sa il scot, mai iese? si daca iese singur la declansarea parasutei?
Eu m-am mai gandit ca as putea sa lipesc dupa ce am bagat motorul in corp un fel de manson din lemn care sa il impiedice sa iasa, dar asta inseamna ca atunci nu o sa pot folosi racheta decat pt o singura lansare respectiv un singur motor.

Explica-mi te rog mai pe larg cum trebuie sa fac fixarea si centrarea motorului:)

Aceasta postare a fost editata de Raga-Hemp: 17 June 2003 - 01:39 PM

0

#10 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 17 June 2003 - 02:17 PM

Motorul intra fortat in tub (atata timp cat nu crapa tubul la introducerea motorului) iar de iesit, nu iese la expulzia parasutei...mizeaza pe asta!
Nu lipi nimic, nici mansoane, nici altceva! Bandajeaza motorul cu scotch de hartie si il indesi in ...rul rachetei si gata!
De scos, il scoti impingandu-l cu o bagheta, prin interiorul rachetei!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 17 June 2003 - 02:19 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#11 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 02:39 PM

Bre pai la parasuta daca acolo te referi pui umpic de praf nu o bomba atomica iar dopul ala de carpa "parasuta" iese nult mai usor decat motorul deci presiunea iese odata cu dopul.
0

#12 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 17 June 2003 - 04:36 PM

GIGI, la 17 Jun 2003, 13:36, a spus:

Pai locuri sunt destule numai culoar de zbor sa avem http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif .
Tu sti exact dimensiunile la motoare?
Poate vad si eu intr-o zi racheta cum ai facut-o sa-mi fac si eu o idee cum trebuie facuta si dupaia ma apuc si eu de constructie.

Pai nu ne-a dat Skyspy dimensiunile?!?!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :D
Sa sti ca nu e nici o filozofie constructia ei. Ceva nervi mi-am facut la tubul din hartie cu aracet, in rest daca ai rabdare nu e nici o preblema. A, si conul l-am facut la un strungar. :D :D :D :D
0

#13 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 17 June 2003 - 04:37 PM

Multumesc Marinaru, asa o sa fac. Hai ca poate dupa ce vin motoarele trec pe la tine prin Politehnica sa mai vorbim, ca stau foarte aproape http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
0

#14 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 05:03 PM

Da bre ai dreptate si am si vazut la marinaru cateva rachete gata facute si mi-am facut o idee de cum se face. O sa caut dimensiunile si ma apuc de treaba.
0

#15 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 05:05 PM

Marinare ai tu pe acolo pe rafturile alea cateva rachete. Alea sunt tot din hartie si aracet? Din ce material sunt facute?
0

#16 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 18 June 2003 - 07:27 AM

:D :D :D Doar din hartie si aracet!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#17 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 24 June 2003 - 12:02 PM

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif
0

#18 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

  Postat 09 November 2007 - 09:51 PM

Imi puteti spune cum sa ,,aranjez" corpul unei rachete deoarece e dintr-un tub de carton care are niste ,,santuri" din fabricatie (tubul este de la folia de aluminiu pt ambalat alimente) si as dori sa il fac sa arate mai bine,as vrea sa fie alb,dar fara sa il fac cu mult mai greu.
Cum sa fac:sa lipesc un strat de hartie pe deasupra?,racheta este micuta are cam 40-50 cm,si as vrea sa semene unpic cu Saturn V ( de fapt ii un fel de macheta ).
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 November 2007 - 11:03 PM

Slefuieste tubul de hartie astfel incat sa-ti ramana pe tub doar "santurile", restul sa fie neted. Apoi incearca sa chituiesti acele santuri cu un chit pe care sa-l poti slefui ulterior (chit de cutit, o pulbere cu cateva picaturi de aracet, un lac cu ceva adaos...). Vopsesti in 2 straturi subtiri. Slefuiesti fin dupa primul. Vopseaua sa nu-ti dizolve chitul. In rest poti face orice. Eventual un strat subtire de lac pe care sa-l poti slefui si care sa-ti impregneze putin cartonul, daca ramane doar ca macheta. Pana la urma nu cred ca e o reteta anume, poti folosi materialele cu care esti invatat.

Eu foloseam un amestec de aracet foarte diluat cu putin ipsos. Dau cu pensula pe tub fara grija prea mare si slefuiesc surplusul. Prin slefuire se curata usor, tot ce-i in plus. Ramane doar ce trebuie prin gauri. De regula imi faceam tuburile din hartie si nu aveam mare lucru de chituit. Poate ai noroc sa gasesti in comert chituri care se pot slefui usor. Dai strat subtire, slefuiesti si e OK.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   HESS 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 08-October 07

Postat 09 November 2007 - 11:05 PM

Salut, ma bag si eu in discutie, desi am pierdut ``mersu`` la racheto, dar am auzit ca ``asteptam motoarele``.....
Asta m-a facut sa ciulesc urechile! De unde fratilor, si cat de ``groase``???
Multumesc de raspuns...
GAZ PE APA- sentiment de nedescris!
0

#21 Useril este offline   don Quijote 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 24-October 06

Postat 09 November 2007 - 11:59 PM

Depinde putin de ce astepti de la racheta. Inteleg ca are pretentii de "un fel de macheta", dar ca ar trebui si sa zboare. De obicei finisajele machetelor functionale nu rezista prea mult in timp (se mai afuma, se mai zgarie la aterizare, le mai taraste parasuta pe camp...), asa ca as tinde sa-ti recomand niste autocolant (de departe cea mai ieftina varianta, cu cea mai putina manopera). Desi urasc autocolantul, e o solutie acceptabila cand vrei "sa iei ochii" cuiva, pentru o poza, o prezentare la scoala, etc.

Daca totusi te gandesti sa asezi vreodata macheta in vitrina NU FOLOSI AUTOCOLANT ! Imbatraneste foarte repede si e aproape imposibil de inlocuit. Daca vrei sa fie alba (apropo, cu portiunile negre de pe saturn V ce-ai facut ?! :D ) poti sa dai 1-2 straturi de hartie. Le finisezi un pic, si pe urma faci cam ce spune Bitex. Daca ai un lac diluat nu cred ca e periculos sa-l folosesti la exteriorul rachetei. Mai ales ca tubul cred ca e gros. In felul asta hartia se finiseaza mult mai bine (nu se mai exfoliaza si isi pierde porozitatea) si vopseaua se aseaza mai bine si in strat mai subtire.

Ca sa te incurajez, am scormonit tot internetul dupa o poza cu machete functionale cu tuburi facute in mare parte din hartie si aracet:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-5-1194645567.jpg

0

#22 Useril este offline   Pisic 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 10 November 2007 - 09:11 AM

Merci 4 all.Portiunile negre o sa le fac cu markeru permanent si ca sa imi iasa liniile drepte o sa lipesc banda de hartie (deaia pt vopsit care se dezlipeste usor,dar o sa fac portiunile alea dupa ce o vopsesc pe toata in alb)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro