Modelism - RHC Forum: Tuning Xmods - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Tuning Xmods modifdicari tehnice

#151 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 31 January 2008 - 11:58 AM

Desigur, ba chiar si video :ph34r:
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#152 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 31 January 2008 - 12:13 PM

Desi ne-am dus departe de subiect, dupa ce Paco De Lucia a fost la Timisoara anul trecut, e randul lui John McLaughlin sa ne viziteze la Bucuresti pe 15 mai !
0

#153 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 02:29 PM

VIPER, la 31 Jan 2008, 11:58, a spus:

Desigur, ba chiar si video http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

se poate sa ............
beneficiez si io de o copie?
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#154 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 05:57 PM

deci Viper
strict on-topic, cand am si eu o copie a albumului?
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#155 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 31 January 2008 - 09:47 PM

Viper - aici condorul
receptie
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#156 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 09:57 PM

Anul trecut "cantam" la Lancer... Tehnologie joponeza, deh... Acum masina e la Viper care nu vrea sa o mai scoata pe strasse...
Proud member of MRT Club
0

#157 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 31 January 2008 - 10:18 PM

Masina alearga fericita prin birou :) Si are loc foarte mult de alergat :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#158 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 09:45 AM

cristake, la 31 Jan 2008, 21:57, a spus:

Anul trecut "cantam" la Lancer... Tehnologie joponeza, deh... Acum masina e la Viper care nu vrea sa o mai scoata pe strasse...

nu-i adevarat. sinteti informat gresit si eronat, "tooohomnu"...! masina merge foarte bine, doar ca are si ea preferintele ei...ca si iwaveru galben, ca si x-mods-u celalalt, ca si...ehe!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#159 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 01 February 2008 - 09:49 AM

Ba chiar masina a primit tone de piese de aluminiu si merge si mai bine acum :)

@IlPadrino: ho bre ca ti le dau :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#160 Useril este offline   cristake 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 672
  • Inregistrat: 01-December 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2008 - 05:45 PM

Una e in birou si alta e pe pista. Chiar nu inteleg de ce nu mai veniti la pista...
Proud member of MRT Club
0

#161 Useril este offline   IlPadrino 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1437
  • Inregistrat: 17-January 04
  • Gender:Male

Postat 01 February 2008 - 10:19 PM

cristake, la 1 Feb 2008, 17:45, a spus:

Chiar nu inteleg de ce nu mai veniti la pista...

pai asteapta si ei sa refac RSX-u'
mai dureaza un pic....
.....dupa aia dracii's pe voi
If You don't have enough time, than sleep faster
0728.26.93.19
0

#162 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2008 - 08:59 AM

cristake, la 1 Feb 2008, 17:45, a spus:

Una e in birou si alta e pe pista. Chiar nu inteleg de ce nu mai veniti la pista...

... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
chiar vrei sa credem?(ma refer la partea cu "nu inteleg"...)
adica, sa venim, sa facem prezenta, sa sustinem locatia aia, si de fapt sa nu contam?...cam asta se vrea?...
daca de la mine nu-ntelegi, intreaba-i pe ######, pe CristiM, de exemplu, poate ei au mai multa claritate in editare...sau, tot NOI nu-ntelegem?... :o
sa fii convins ca daca se-ntimpla sa mearga, de exemplu, CristiM undeva(de reuniune rc, vorbesc!), vom fi acolo cel putin ca sa-l vedem si sa-nvatam, ba chiar sa ne si implicam...(ca formatori de opinie, in rc, unii se pare ca deja sint consacrati...)
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 02 February 2008 - 09:08 AM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#163 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

  Postat 16 April 2008 - 12:59 PM

Sper ca am nimerit bine in acest subiect pentru Upgrade la Xmods.
Recent am incercat si eu "marea cu degetul" si mi-am cumparat un Xmods: Hummer H2 Carson (de la lindinger).
Am comandat si upgradeul pt caroserie.
Am ales acest model (in locul miniz sau iRiwer) pentu ca este singurul care avea o carosere de Hummer (bubita mea).
Am asamblat modelul si l-am testat.
Pot spune ca am fost cam dezamagit de performante (in special de comportamentul foarte slab al sistemului RC). Masinuta merge cam sacadat, directia este lipsita de finete, etc.
Sasiul este prost finisat, lasa impresia de chinezarie ieftina.
Asta e, am luat-o si "ma spal cu ea pe cap".

Am zis sa-i fac cateva upgradeuri ca sa-i maresc performantele.
Ma gandesc sa-i pun un kit 4WD, un set de rulmenti, un set de OffRoad, un set de lumini.
M-am uitat la lindinger si Conrad, si nu prea am inteles ce s-ar potrivi la modelul meu (nu am inteles clar ce sasiu am, inclin sa cred ca este sasiu Trunckin si nu Evo)
Am cautat si pe eBay piese, am fost surprins de diferentele enorme de pret (sunt unele cam de 4 ori mai ieftine decat in Europa), dar, din pacate , nu prea trimit decat in State.
Revin la intrebari:
Unde as putea gasi un ghid serios si detaliat (cu Part Number) pentu upgrad la xMods Hummer H2 , int-o limba rezonabila (Ro sau Eng, nu germana ca nu inteleg nimic)?
Unde pot gasi piese (kituri) de upgrade la preturi rezonabile, cu transport in Ro?
Am vazut, pe eBay un kit de amortizoare magnetice. Ce parere aveti? Este mai bun decat amortizoarele standard? Se potriveste la sasiu meu?
Pot veni cu Hummer la Pista de la palat (doar pentru amuzament, nu pentu concurs)? Nota : Setul de cristale este pe canalul 6 si nu am alt set.
Multumesc
"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#164 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 16 April 2008 - 01:31 PM

Wow..nu credeam ca se mai incumeta cineva la xmods zilele astea...puteai sa iei foarte bine Mini Z Overlander, si puneai pe ea doar caroseria de Hummer de la xmods si aveai un model super...nu stiu daca in gama Overlander, nu exista cumva si Hummer pe acolo...oricum, acum conteaza mai putin ce puteai face....sa vedem ce poti face de-acum incolo ca sa te poti bucura de modelul tau.
In primul rand, toate upgrade-urile facute nu vor aduce xmod-ul tau Truckin, la nivelul unui Mini Z Overlander, pentru ca asa cum ai observat, PCB-ul este foarte slab in comparatie cu un Mini Z. Pentru partile mecanice, modificarile mentionate de tine sunt ok.
Pentru magazin care trimite in RO, in lb engleza si care are o oarecare varietate de piese xmods, iti recomand www.atomicmods.com, insa sa nu intri in celelalte categorii de modele, ca sa nu-ti para rau ca nu ai luat de la inceput altceva :D
Poti sa umbli si la PCB si sa adaptezi altceva, de ex. de la Micro T, dar iti trebuie ambitie multa.

Amortizoarele magnetice sunt doar " altfel " nu neaparat mai bune, cauta reviews pe forumurile xmods si ai sa vezi.

Teoretic la Palat poti veni cu xmods, numai ca Mini Z-urile si Iwaver-e s-au inmultit si xmod-urile nu prea mai raspund la comenzi in prezenta lor...si in weekend-ul trecut au fost 2 baieti cu un Truckin rosu, era oare Nissan? si nu au putut sa se dea. Daca vi cand sint mai putine alte modele, nu cred ca vor fi probleme. Oricum, noi nu vom mai fi la sala pana pe 3 Mai, cel putin.

Daca mai ai si alte nelamuriri, nu ezita sa postezi aici.
0

#165 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 16 April 2008 - 05:03 PM

M-am uitat pe www.atomicmods.com si la alte modele asa ca ....
Vinde cineva un Mini Z Overlander (nou)?
"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#166 Useril este offline   Red Team 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 25-December 05

Postat 16 April 2008 - 05:19 PM

Acu' am vazut ca Overlander exista in varianta RTR cu 2 tipuri de caroserie Hummer H1 si 2 de H2...din pacate nu sunt pe stock pe nicaieri ! Alte modele de caroserie cred ca sunt mai usor de gasit !
0

#167 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 16 April 2008 - 05:20 PM

Ia priveste ce aproape e raspunsul tau:

Hummer Xmods

Tuning caroserie + gume

Faruri + lumini under-car

4x4 + garda joasa

De aici si-a luat si colegul meu si a avut aceeasi impresie. Acum, dupa upgrade-urile de mai sus si dupa rulmentare, e alta masina. Desigur, vor exista permanent "carcotasi" dar daca faci un calcul si la pret (ceea ce carcotasii nu fac...), o sa vezi singur cum e mai bine. Daca banii nu conteaza, ia-ti Kyosho, normal!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#168 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 16 April 2008 - 11:13 PM

Gata, comand un MiniZ Overland (poate gasesc chiar cu caroserie de Hummer)
"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#169 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 17 April 2008 - 07:00 AM

Stii ca sunt 2WD, banuiesc... Gasesti si cu Hummer H1, si cu H2.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#170 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 17 April 2008 - 07:16 AM

Stiu ca sunt doar 2WD (din pacate).
Teoretic gasesc si cu H1 si cu H2 (as prefera evident H1). Teoretic, pentru ca nu exista nicaieri in stoc.

Aceasta postare a fost editata de OCRV: 17 April 2008 - 07:17 AM

"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#171 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 17 April 2008 - 07:54 AM

Sunt convins ca o sa gasesti pe eBay. Sunt firme care au magazine acolo. Majoritatea din Asia.

Exemplu caroserie alba

Exemplu caroserie neagra

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 17 April 2008 - 07:59 AM

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#172 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 18 April 2008 - 10:08 PM

Am comandat o caroserie de Hummer H2 alba pentru MiniZ.
Am gasit un MiniZ Overland Ready Set Mercedes-Benz G55L AMG Black si o sa-l comand in curand.

Pana atunci am mai upgradat Xmods-ul cu:
-Rulmenti
-4WD
-Faruri si stopuri cu led
Ar tb sa mai gasesc roti cu cauciucuri OffRoad, piulite metalice si un motor mai puternic (si cu un "reductor corespunzator") si gata, va fi cum vreau.

Intradevar se simte puternic diferenta intre modelul original si ce am acum.
Abea astept sa soseasca si MiniZ-ul sa fac comparatie!
"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#173 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 18 April 2008 - 11:06 PM

Clar o sa fie diferenta intre Xmods si MiniZ. Dar uite, deja ai alta masina. Comunitatea Xmods inca exista, pentru ca le (ne) place mecanica la scara mica. Poate ai observat ca un Xmods e mai apropiat de o masina 1:1 ca si mecanica, decat MiniZ & Co.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#174 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 20 April 2008 - 01:22 AM

Pana vine Mini-z-ul mai upgradez cate ceva la xMods.
Am insa ceva probleme:
1-Nu prea reusesc ca gasesc setul de OffRoad (sa aiba si un pret rezonabil pentru transport), oare in Ro nu vinde nimeni un astfel de kit?
2-Dupa inlocuirea bucsilor cu rulmenti constat ca 2 din cele 4 capete de plenetare au jocuri in rulmenti. Sunt chiar atat de proaste ? (masinuta a mers maxim 5 minute inainte de a-i monta rulmentii. Sa se uzeze asa repede capetele de planetara?
3-Telecomanda merge execrabil (adesea receptorul pierde semnalul la peste 5 m de TX)!. A reusit cineva sa imbunatateasca sistemul? A-ti incercat sa inlocuiti sistemul de telecomanda cu altul? Daca da, a-ti gasit un RX, Servo si Variator de dimensiuni suficient de mic incat sa se potriveasca?
4-Motorul mi se pare cam slabut! Nu are suficienta forta! Daca il inlocuiesc cu un Stage2 tb musai adaugate FET-urile? Daca da, se gasesc in Tei? Care este exact codul? Nu prea imi este clar daca tb inlocuite cele existente sau doar adaugate altele! Nu este mai usoara lipirea (adaugarea) cu FET-ul original direct pe cablaj (in loc de a lipi in prealabil FET-urile intre ele si apoi pe cablaj)?
5-Se mareste intradevar cursa directie prin schimbarea perechii de rez de 820 cu unele de 4k7? A reusit cineva? Eu am vazut ca este limitata si mecanic - bratul servoului se misca intr-o cavitate , iar la cursa maxima atinge peretii acesteia. A facut cineva modificari la aceasta limitare mecanica (probabil marirea cavitatii)?
6-Piulite metalice pentru roti a-ti gasit prin Ro? Sunt M2?
7-Cauciucurile standard sunt oribile! Nu stau bine pe geanta! Pe unele roti buza cauciucului iese de geanta exterioara si arata tare urat. A-ti gasit o solutie? Merita se le lipesc de geanta cu Tire Glue?
8-Pentru antena de receptie a-ti gasit o solutie de mascare in interiorul caroseriei?
"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#175 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 April 2008 - 01:44 AM

OCRV, la 20 Apr 2008, 02:22, a spus:

2-Dupa inlocuirea bucsilor cu rulmenti constat ca 2 din cele 4 capete de plenetare au jocuri in rulmenti. Sunt chiar atat de proaste ? (masinuta a mers maxim 5 minute inainte de a-i monta rulmentii. Sa se uzeze asa repede capetele de planetara?
...

5-Se mareste intradevar cursa directie prin schimbarea perechii de rez de 820 cu unele de 4k7? A reusit cineva? Eu am vazut ca este limitata si mecanic - bratul servoului se misca intr-o cavitate , iar la cursa maxima atinge peretii acesteia. A facut cineva modificari la aceasta limitare mecanica (probabil marirea cavitatii)?

Raspund eu cu nerusinare la 2 din intrebari.
Da, pot fi chiar atat de proaste. Se pot uza destul de mult incat sa fii nemultumit. La fel cum si rulmentii pot fi de calitate inferioara si cumparati aproape defecti. Adica ai pus rulmentii noi, dar buni de aruncat. Iti dau eu gratis destui de genul asta, sa te convingi. Revin cu exemplu concret daca e cazul, legat de rulmenti. Nu cred ca rulmentii oricat de uzati ar fi, in cazul asta te pot duce la gandul ca exista "jocuri in rulmenti". Poate n-am inteles bine, la ce fel de jocuri te referi? Cred totusi ca e vorba de angrenaje acolo, nu de rulmenti. Singurele jocuri pe care le-ai putea simti la mana ar fi unele unghiulare, adica nici axiale si nici radiale. Poti "inclina" axul fixat intr-un rulment dar nu poti face altceva cu el. Si ce-i legat clar de rotire e altceva. Deosebesti un rulment uzat de unul bun oricat de novice ai fi, daca ai degetele antrenate.

Poti mari cursa bratului servoului prin modificarea unor rezistente de pe cablaj, in servo. Gasesti explicatii in unele documentatii ale electronicilor de servouri. Exista si acea limitare mecanica pentru protectia poentiometrului folosit ca bucla de reactie. Daca te superi chiar in servo poti scoate limitarea mecanica (si orice limitare pe lantul cinematic pana la roti). Doar sa-ti permita potentiometrul din servo s-o faci.
Ca sa rapsund concret la intrebare, poti mari orice cavitate atat timp cat nu depasesti limitele mecanice ale potentiometrului din servo, sa-l "dai peste cap", ca-l distrugi mecanic. Si mai e un mic aspect, daca poti controla din emitator semnalul de comanda. Degeaba o rezolvi cu mecanica la model, daca emitatorul nu-ti genereaza semanlul necesar sa atingi capetele de cursa. Adica degeaba poti face 180 grade din mecanica, daca semnalul primit iti poate comanda doar pe 120 grade. Rezistentele alea iti modifica capetele de cursa nu si ce genereaza emitatorul. Cu un servotester de cioban atingi capetele de cursa, dar cu statia poate nu. Zic si eu... Si ca sa nu fiu offtopic total, am modificat servouri pana se roteau continuu... Apar alte probleme si nu e cazul sa le ai la directia de auto...

Din partea mea poti ajunge la varianta folosita in parcurile de distractii cand intorci roata la masinutele care se tamponeaza cu 180 grade si te deplasezi cu spatele. E asta o solutie?
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 April 2008 - 01:57 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#176 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 20 April 2008 - 08:51 AM

OCRV, la 20 Apr 2008, 01:22, a spus:

Pana vine Mini-z-ul mai upgradez cate ceva la xMods.
Am insa ceva probleme:
1-Nu prea reusesc ca gasesc setul de OffRoad (sa aiba si un pret rezonabil pentru transport), oare in Ro nu vinde nimeni un astfel de kit?
2-Dupa inlocuirea bucsilor cu rulmenti constat ca 2 din cele 4 capete de plenetare au jocuri in rulmenti. Sunt chiar atat de proaste ? (masinuta a mers maxim 5 minute inainte de a-i monta rulmentii. Sa se uzeze asa repede capetele de planetara?
3-Telecomanda merge execrabil (adesea receptorul pierde semnalul la peste 5 m de TX)!. A reusit cineva sa imbunatateasca sistemul? A-ti incercat sa inlocuiti sistemul de telecomanda cu altul? Daca da, a-ti gasit un RX, Servo si Variator de dimensiuni suficient de mic incat sa se potriveasca?
4-Motorul mi se pare cam slabut! Nu are suficienta forta! Daca il inlocuiesc cu un Stage2 tb musai adaugate FET-urile? Daca da, se gasesc in Tei? Care este exact codul? Nu prea imi este clar daca tb inlocuite cele existente sau doar adaugate altele! Nu este mai usoara lipirea (adaugarea) cu FET-ul original direct pe cablaj (in loc de a lipi in prealabil FET-urile intre ele si apoi pe cablaj)?
5-Se mareste intradevar cursa directie prin schimbarea perechii de rez de 820 cu unele de 4k7? A reusit cineva? Eu am vazut ca este limitata si mecanic - bratul servoului se misca intr-o cavitate , iar la cursa maxima atinge peretii acesteia. A facut cineva modificari la aceasta limitare mecanica (probabil marirea cavitatii)?
6-Piulite metalice pentru roti a-ti gasit prin Ro? Sunt M2?
7-Cauciucurile standard sunt oribile! Nu stau bine pe geanta! Pe unele roti buza cauciucului iese de geanta exterioara si arata tare urat. A-ti gasit o solutie? Merita se le lipesc de geanta cu Tire Glue?
8-Pentru antena de receptie a-ti gasit o solutie de mascare in interiorul caroseriei?

1. Nu cred sa gasesti in RO
2. E totusi un kit care afara, la mama lor in USA, costa 15$ in magazin! Cat de bune sa fie? De aia ceilalti posesori de Xmods au trecut pe piese metalice...
3. E totusi 27MHz AM. Si e simpluta. E pacat sa ai asteptari mari de la ceva ieftin. Ia-o ca atare si te vei distra. Noi asa facem. De inlocuit, nu ai sanse. Sau ai dar modifici integral masina si nu mai e Xmods...
4. Trebuie Stage 2 acum ca ai 4wd. O sa vezi diferenta. Nu e nevoie de FET-uri.
5. Nu ma bag, nu ma pricep.
6. Nu, le-am adus de afara.
7. Cu putina grija le dai o forma OK.
8. Nici nu am incercat.

Ce ma mira e ca tu ai adus-o de afara si are probleme, iar colegul meu a luat-o de aici (ai linkurile mai sus undeva) si nu are problemele astea.

Iti recomand calduros sa nu o dai pana nu vine MiniZ. O sa vezi diferenta de rezistenta a caroseriei...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#177 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 20 April 2008 - 10:31 AM

Salut,

Daca ai un pic de rabdare sigur poti modifica xmods asa cum vrei. Insa nu va fi ieftin. Eu am unul si l-am luat (de fapt numai sasiul) ca sa-l modific. Nu e truck, e evo dar nu e mare diferenta. In truck ai chiar mai mult loc.

Planul meu este urmatorul:

Sa-l fac sa mearga cu statia pe care o am, sa-i pun variator si servo de directie. Acum astept piesele... am comandat asa: rulmenti, bascule alu, planetare alu, fuzete alu, variator Novak micro spy, servo 4,5 grame, articulatii sferice, accu lipo. Am receptor Spektrum micro racing receiver (3,5 g).

Va tin la curent...
2 fast 4 you 2
0

#178 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 20 April 2008 - 10:44 AM

bitex, la 20 Apr 2008, 01:44, a spus:

OCRV, la 20 Apr 2008, 02:22, a spus:

2-Dupa inlocuirea bucsilor cu rulmenti constat ca 2 din cele 4 capete de plenetare au jocuri in rulmenti. Sunt chiar atat de proaste ? (masinuta a mers maxim 5 minute inainte de a-i monta rulmentii. Sa se uzeze asa repede capetele de planetara?
...

5-Se mareste intradevar cursa directie prin schimbarea perechii de rez de 820 cu unele de 4k7? A reusit cineva? Eu am vazut ca este limitata si mecanic - bratul servoului se misca intr-o cavitate , iar la cursa maxima atinge peretii acesteia. A facut cineva modificari la aceasta limitare mecanica (probabil marirea cavitatii)?

Raspund eu cu nerusinare la 2 din intrebari.
Da, pot fi chiar atat de proaste. Se pot uza destul de mult incat sa fii nemultumit. La fel cum si rulmentii pot fi de calitate inferioara si cumparati aproape defecti. Adica ai pus rulmentii noi, dar buni de aruncat. Iti dau eu gratis destui de genul asta, sa te convingi. Revin cu exemplu concret daca e cazul, legat de rulmenti. Nu cred ca rulmentii oricat de uzati ar fi, in cazul asta te pot duce la gandul ca exista "jocuri in rulmenti". Poate n-am inteles bine, la ce fel de jocuri te referi? Cred totusi ca e vorba de angrenaje acolo, nu de rulmenti. Singurele jocuri pe care le-ai putea simti la mana ar fi unele unghiulare, adica nici axiale si nici radiale. Poti "inclina" axul fixat intr-un rulment dar nu poti face altceva cu el. Si ce-i legat clar de rotire e altceva. Deosebesti un rulment uzat de unul bun oricat de novice ai fi, daca ai degetele antrenate.

Poti mari cursa bratului servoului prin modificarea unor rezistente de pe cablaj, in servo. Gasesti explicatii in unele documentatii ale electronicilor de servouri. Exista si acea limitare mecanica pentru protectia poentiometrului folosit ca bucla de reactie. Daca te superi chiar in servo poti scoate limitarea mecanica (si orice limitare pe lantul cinematic pana la roti). Doar sa-ti permita potentiometrul din servo s-o faci.
Ca sa rapsund concret la intrebare, poti mari orice cavitate atat timp cat nu depasesti limitele mecanice ale potentiometrului din servo, sa-l "dai peste cap", ca-l distrugi mecanic. Si mai e un mic aspect, daca poti controla din emitator semnalul de comanda. Degeaba o rezolvi cu mecanica la model, daca emitatorul nu-ti genereaza semanlul necesar sa atingi capetele de cursa. Adica degeaba poti face 180 grade din mecanica, daca semnalul primit iti poate comanda doar pe 120 grade. Rezistentele alea iti modifica capetele de cursa nu si ce genereaza emitatorul. Cu un servotester de cioban atingi capetele de cursa, dar cu statia poate nu. Zic si eu... Si ca sa nu fiu offtopic total, am modificat servouri pana se roteau continuu... Apar alte probleme si nu e cazul sa le ai la directia de auto...

Din partea mea poti ajunge la varianta folosita in parcurile de distractii cand intorci roata la masinutele care se tamponeaza cu 180 grade si te deplasezi cu spatele. E asta o solutie?
Spor la treaba!

-Problema nu este de la rulmenti.
Am constatat de la montare ca unele capate de planetara (se vor denumi in continuare CP) intrau fortat in rulmenti iar altele intrau prea usor (chiar cadea rulmentul de pe ele). Am crezut ca rulmentii au diametrele interioare diferite si sau CP au diametrele exterioare diferite. In schimbat rulmentii intre ei si problema s-a pastrat: Doua din cele 4 CP au diametrele exteriore mai mici decat std.
Deci trebuie sa schimb CP.

5-Atasez o poza cu limitarile mecanice ale cursei servoului. Intrebam daca a incercat cineva sa mareasca cursa mecanica a servoului. Cursa electronica am modificat-o si eu la cateva servouri (nu le-am dat insa peste cap) pentru minicamere amplasate direct pe servo. Intrebam daca a obtinut cineva rezulate cu extinderea electronica a cursei pentru ca , la masinuta mea (desi corect este sa spun a lu' fimiu, ca pentru el am luat-o) mi se pare ca servoul merge pana in limitele mecanice.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-3-1208681077.jpg

"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#179 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 20 April 2008 - 10:48 AM

Iata si cat de prost sta cauciucul pe jeanta

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-3-1208681293.jpg

"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

#180 Useril este offline   OCRV 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 29-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest - Vitan

Postat 20 April 2008 - 10:52 AM

Iata o alta roata cu cauciucul cu mari probleme.
In poza asta se vede clar ca este complet sarit de pe geanta.
Din pacate geanta nu are un sentulet unde sa intre "buza" cauciucului.
Nu stiu cu sa o prind in afara de a o lipi. Daca o lipesc insa, nu se va mai putea schimba cauciucul!
Stiti alte solutii?
La voi arat la fel de rau?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-3-1208681535.jpg

"Eu lucrez 24 de ore pe zi ... uneori si noptile"


Tamiya F350+MFC-2 -~- Tamiya M1025 Humvee -~- Carson Dazzler 2WD Buggy -~- Traxxas Slash 2.4 GHz Spektrum
Carson xMods Evo Truckin Hummer H2 4WD -~- iWaver Mini Cooper -~- Kyosho Overland H2
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro