Modelism - RHC Forum: Camera wireless - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Camera wireless cum pot mari raza?

#1 Useril este offline   paul-bonzer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 22-October 06

Postat 31 May 2007 - 05:28 PM

Bunaziua,am o camera wireless mini,cu care filmez din aer dar din pacat nu are raza decat 200m,in aer vreo 250,dar tot nu ajunge :wub: .Am desfacut-o si am observat ca transmitatorul in sine e separat de camera si microfon si intra in el 6 cabluri,probabil 2 alimentarea,2 audio si 2 video.Acum intrebarea mea este unde pot gasi un transmitator asemanator,dar cu raza mai mare?sau cum pot sa maresc raza la asta care il am eu?
Astept pareri,stima.
May not the crash be with you!
0

#2 Useril este offline   yo3hcv 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-March 07

Postat 31 May 2007 - 08:19 PM

ai uitat sa precizezi pe ce frecventa este camera ?
ar trebui sa fie ori pe 8-900 MHz, ori pe 2.4 Ghz.

Raza de actiune o poti mari fara modificari in urmatoarele conditii :

- maresti castigul antenei de TX
- maresti castigul antenei de RX
- amandoua de mai sus

Modificarile ar fi :
- maresti puterea la TX ( nerecomandat )
- maresti performantele RX ( schimbi RX cu unul mai bun ) sau, montezi un preamplificator pe cablul RX langa antena pentru a compensa pierderile lui.

Posteaza te rog mai multe detalii legate de utilizare si echipament (antene, ce fel, TX ce putere aprox, frecventa, site- fix, mobil, mobil-aero, necesitati consum TX, vizibilitate intre antene, etc ), date tehnice nu marca-model, etc.

Edi, YO3HCV

Aceasta postare a fost editata de yo3hcv: 31 May 2007 - 08:23 PM

0

#3 Useril este offline   paul-bonzer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 22-October 06

Postat 31 May 2007 - 08:26 PM

Am vorbit cu un electronist si cum ma gandeam si eu,a modifica transmitatorul e ca si cum ai tunde oaia cu unghiera....deci imi trebuie alt transmitator,de putere mai mare,in Iasi este un magazin care are dar sunt preturi cam marisoare..daca mai stie /are cineva sa imi zica.Stima
May not the crash be with you!
0

#4 Useril este offline   yo3hcv 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-March 07

Postat 31 May 2007 - 08:33 PM

Pentru mobil-aero cum spui tu as mari castigul antenei de RX mai degraba... un TX mai puternic va consuma mai mult si-ti va micsora autonomia.

Edi,

Aceasta postare a fost editata de yo3hcv: 31 May 2007 - 08:39 PM

0

#5 Useril este offline   paul-bonzer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 22-October 06

Postat 31 May 2007 - 09:31 PM

Am uitat sa specific ca e 2.4ghz,da o sa mai studiez..cred ca o antena prfesionala pt receptor ar prinde cel mai bine
May not the crash be with you!
0

#6 Useril este offline   yo3hcv 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 19-March 07

Postat 01 June 2007 - 02:32 AM

Ai putea sa-i suni pe astia :

http://www.ral.ro/ph...oduse-32#OA-003

si sa intrebi de modelul OA-003.

Este o antena omnidirectionala, asta iti trebuie, cu un castig de 12dBi. Antena pe care o folosesti tu in momentul de fata are cam 3-4 dBi maxim iar o diferenta de 3dB inseamna dublarea puterii aparent radiate/receptionate. Folosind o astfel de antena, radiezi/captezi cu o putere echivalenta de 8 ori mai mare.

In 2.4Ghz se folosesc multe soiuri de antene, inclusiv parabole. Tie iti trebuie o antena cu castig cat mai mare ( cui nu-i trebuie? ) dar si cu lobul de radiatie relativ larg simultan ( nu fascicol cum are parabola sau lob ingust 20-30 grade cum are yagi ). Se mai gasesc la noi antene 'patch' care sunt relativ mici, au castig mare insa sunt si ele directive. Unghiul de radiatie este insa mai larg, cam 50-60 grade. Totusi, pentru aero as folosi omnidirectionala pura. Ca sa stii ce sa cauti.

Daca 5dBi te multumesc ( aproximativ dublarea puterii ) poti incerca modelul semisfera, ele se monteaza de regula pe tavan in sediile de firma.

Inca ceva, citeste frecventa exacta a emitatorului tau. Banda de 2.4 Ghz este destul de larga si antena pe care o cumperi sa nu fie strict pentru WLAN.

Edi,

Aceasta postare a fost editata de yo3hcv: 01 June 2007 - 02:41 AM

0

#7 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 02 June 2007 - 07:31 AM

Camerele alea micutze care au emitatorul in ele, o mica placutza cat o unghie cu cateva SMD-uri pe ea, nu va putea niciodata sa emita mai tare.
Sfatul meu este sa cauti niste module in 2.4GHz care au intrare AV si iesire AV, care de regula au puteri de 10mW sau chiar 100mW (mult mult mai mari decat ce are camera aia inauntru si sa le folosesti pe alea impreuna cu o camera videao care este tot atat de mare cat este si camera ta si are 3 fire. Audio, Video si alimentare.

Jos la Rx folosesti un modul Rx si o antena cu castig. Poti sa cauti la firma Romkatel. Ei au antene yagi foloite pentru telefonia mobila si nu numai. Cauti o antena care sa merga in UMTS (3G) care va acoperi si banda ta (sunt antene de banda larga) si care au si un castig de aprox 12dBi.

Pentru exemple arunca un ochi pe internet ca sa vezi cu ce fac altii sportul asta si ai sa vezi ca majoritatea folosesc echipamente care pleca de pe la $200 si ajung si pana la 1500 in functie de puterea emitatorului si complexitatea sistemului. Camera aia a ta pe care ai dat 1.3 milioane in Obor nu va merge niciodata mai mult de aia 200m si e pierdere de timp sa incerci sa-i pui antene pentru ca de exemplu receptorul are intrarea acordata pentru o antena telescopica, in momentul cand vei cupla o antena directiva pe 50ohmi nu vei obtine mara lucru in plus datorita dezadaptarii. Iar in 2.4 nu mai merge treaba ca pun un fir schimonosit in loc de antena si il rotesc cu mana ca pe un lasou pana "prinde" mai bine.



Succes.
0

#8 Useril este offline   mugurg 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 09-January 07

Postat 14 June 2007 - 02:47 AM

Paul, ai putea te rog sa postezi o poza cu modelul camerei tale? Nu de alta dar ai ajuta un amarat... Eu exact un emitator din ala caut, 200m fiindu-mi mult peste ce imi trebuie. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de mugurg: 14 June 2007 - 02:47 AM

Omul cu adevarat bun e cel care ar fi putut fi rau si nu a fost.
0

#9 Useril este offline   cucubauu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10-October 07

Postat 13 October 2007 - 05:38 PM

sa zicem ca am avut muuuuult de aface cu wirelessul in 2,4ghz...........cauta la conex electronic ca au niste module de amplificare de 250mw (am realizat conexiuni de 20km cu ele) , si au si modulatorul + amplificator :D
cucu?
0

#10 Useril este offline   MaxSteel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 24-March 08

Postat 27 March 2008 - 01:19 AM

Emitatorul respectiv se regaseste in pagina asta?
http://www.conexelectronic.ro/content/sear...=&code=&x=0&y=0
Daca nu, te rog uita-te pe site-ul lor si spune-mi despre ce emitator e vorba.
Multumesc anticipat!

P.S. : Am si eu o camera wireless asemanatoare celei aduse in discutie si m-ar interesa un emitator mai puternic pentru ea
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro