Modelism - RHC Forum: ZBOR in BUCOVINA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

ZBOR in BUCOVINA

#61 Useril este offline   Cagliostro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 04-July 06

Postat 01 March 2009 - 11:58 AM

scuze pentru micile greseli gramaticale dar sunt pe fuga . in urmatoarele episoade speram si la cate un filmulet si poze ceva mai ok.

Radu T.
0

#62 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 March 2009 - 02:27 PM

Felicitari Radu pentru zborurile reusite si sa ai parte de cat mai multe aterizari cu bine. Foarte frumoasa intalnirea voastra, bravo....asteptam si filme...
Toate cele bune zburatorilor si mari si mici din Radauti
Adrian S.
0

#63 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 01 March 2009 - 04:15 PM

Felicitari pentru zboruri. Sambata viitoare cred ca trec si eu pe la club, e prima mea sambata libera dupa....aproximativ 3 luni.
Sper sa ne vedem la un zbor candva (cu aeromodele, ca la alea mari nu ma pricep).

Cu respect,

Catalin C.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#64 Useril este offline   Cagliostro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 04-July 06

Postat 02 March 2009 - 10:10 PM

Astazi a fost din nou o zi superba drept pentru care am iesit iar la zbor. Yakul electric si un acrobat termic home made de catre Dom profesor. Primul a fost acrobatu care a decolat, a zburat , dar te aterizat a fost mai greu drept pentru care modelul arata ceva de genu. cauzele sunt ipotetice si nu le insir aici , cea mai plauzibila fiind un contact imperfect la alimentarea receptorului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5331_resize.JPG

Aceasta postare a fost editata de Cagliostro: 02 March 2009 - 10:21 PM

0

#65 Useril este offline   Cagliostro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 04-July 06

Postat 02 March 2009 - 10:19 PM

In ce priveste Yakul , nu am avut nici o problema , dar am reusit chair sa ii facem niste poze cu teleobiectivul . Scuzati aspectul avionului dar am mai spus: e avion de sacrificiu si nu merita de refacut Imagine atasata: IMG_5353_resize.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5395_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5394_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5392_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5390_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5367_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5374_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5386_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5390_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5336_resize.JPG

0

#66 Useril este offline   Cagliostro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 04-July 06

Postat 02 March 2009 - 10:27 PM

Oricum ziua a fost super distractiva , si vad ca din ce in ce mai tare ma prinde microbul. In curand urmeaza achizitionarea de noi modele si urmeaza zboruri si cu altele care le avem deja in flotila. A trecut si Oly azi pe acolo , cel care a deschis acest topic, si al carui motor electric se afla pe Yakul meu. Ultima poza e cu Domnul inspector instructor pilot (ulm)care e executat si pozele :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5397_resize.JPG

0

#67 Useril este offline   Abburo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 02-June 07

Postat 02 March 2009 - 10:59 PM

Sunt absolut impresionat de... pista! ;)
URGENT !!! schimb Caiet A4 cu Audi acelashi model….rog seriozitate!!!
0

#68 Useril este offline   Cagliostro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 04-July 06

Postat 13 March 2009 - 07:38 PM

Desi au trecut doua zile , totusi merita sa scriu cum a decurs ziua de zbor respectiv miercuri. Am inaugurat pista aero de la fratatuti pentru aeromodele. Pista e cu iarba , semanata in 2008 si cosita si aranjata de zeci de ori , si are 30 m latime si 650 m lungime. (e pista dedicata zborului 1:1). Dat fiindca pista e foarte buna am incercat doua aeromodel termice , respectiv un trainer Lucky Star 20 si un acrobat home made cu motor de 7.5. Ziua a fost super faina si ca meteo si ca satisfactia zborului, sa nu uitam ca la mine e inca inceputul. Si incepem cu poze astfel :

Pregatiri de zbor
Imagine atasata: IMG_5414_resize.JPG Imagine atasata: IMG_5416_resize.JPG

Acrobatul zborul si aterizarea fortat dupa ce am ramas fara comunicare intre statie si avion(sarise bateria de la receptor)
Imagine atasata: IMG_5429_resize.JPG Imagine atasata: IMG_5430_resize.JPG
Imagine atasata: IMG_5433_resize.JPG Imagine atasata: IMG_5442_resize.JPG
Imagine atasata: IMG_5443_resize.JPG
0

#69 Useril este offline   Cagliostro 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 04-July 06

Postat 13 March 2009 - 07:47 PM

Dupa ce am depistat cauza prabusirii la acrobat , am facut evaluarea pagubelor: elice rupta, ampenaj vertical si jumatate din profundor au plecat de la locul lor .
Am trecut la trainer (lucky star , motor OS MAX ) care a zburat super. Am facut si cateva aterizari de control si au iesit brici. Am facut doua alimentari cu gaz , deoarece nu ne mai saturam. In caz ca maine e vrem buna scoatem iar la zbor vreo 2-3 avioane din care vedeta balului Cap 32. In alta ordine de idei vroiam sa fac cunoscut faptul ca avioanele rupte, in max 24 h devin operationale , multumita lu Dom Profesor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5450_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5451_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5467_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5480_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5483_resize.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5485_resize.JPG

0

#70 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 05 April 2009 - 04:43 PM

Azi am mers la aerodrom la Fratauti, am zburat, am pilotat si am fost vizionat, plus ajutat de mai multi copii din zona.

Pe langa asta, am avut si o mica intalnire cu reprezentatii 1:1 (fiind aerodrom, nu stiu cumde nu m-am asteptat :) ), cu 2 ULM. Dupa un mic zbor al meu si al unui confrate de la 1:1 cu Decathlonul, pasarile cele mari si-au luat zborul spre Suceava.

Am zburat un pic, caci ca de obicei, am uitat sa incarc bateriile. La cat de slab e motorul stock 400, ma mir ca s-a ridicat la jumatate din baterie. Apoi stat si pierdut timpul inca o ora si ceva, sa se mai incarce.

Dupa incarcare, a revenit ca din senin si vantul, care cat am incarcat a lipsit cu desavarsire.

Am prins si un pic de termica, si vant in rafale, si vant de l-a dus cu spatele....dar a scapat. Am mai adaugat cateva zgarieturi pe capota ciobita a lui Galbejeata (Decathlonul) si inca o prindere cu scoci la "carma". Urmatorul upgrade va fi motorul brushless rezervat de la B22... ca ma fac de rusine cu motorul asta...trebuie sa fac 2-3 survoluri ale pistei de 1:1 ca sa il ridic pana pe la 50m... Noroc de termica ca mai reuseam sa urc ceva ceva.

Am mai scos si masinuta la plimbare, am dat-o si din mana in mana la copii care au venit ca la expozitie :o . Au ramas uimiti de cate ciumbuslucuri mai poate face. Cel mai ciudat la masinuta e ca in casa are semnal pana la 3 metri maxim, dar afara am dus-o la 300m (deabia o mai zaream) si inca ar fi mers.


Succese,

Catalin C.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#71 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 20 April 2009 - 11:12 PM

Azi, prima zi de Pasti, m-am gandit ca toata lumea e pe acasa sau in vizite la cunoscuti, asa ca m-am dus linistit la un zbor pe aerodromul de la Fratauti.

Cand colo dupa ce ajung, ma bag jumatate in portbagaj dupa "sculele de zbor" cand vine o masina, atunci am aflat ca vor veni 4 utrausoare la acea pista... Cum sa zic, ca iarasi, la acelasi aerodrom, m-a luat pe nepregatite sosirea acestor "pasari"(deja devine obisnuinta sa fiu suprins :lol: ).

Au inceput sa apara , dar nu cate unul ci in "stol", fix ca berzele de primavara. Bucuria ochilor mei ca am ocazia sa studiez versiunea reala a micilor aeromodele. A fost si ocazia perfecta sa fac inaugurarea in aer liber a aparatului foto. Si vine, unul, doi, trei, patru, eu ca "pozograful" neprofesionist, nu mai stiu in ce directie sa ma uit.

Dupa un timp imi aduc aminte ca am venit la teren cu un gand...sa zbor aeromodelul meu, numai bun, am prins o plecare a ULM in "recunoastere" prin zona. Scot "Galbiorul", incep rafale, dau la zbor, mai mult sta pe loc, dar urca vertiginos (am prins si vant puternic, dar si termica de zile mari)...zbor cat zbor, pana niste rafale m-au facut sa incerc niste manevre ciudate de rostogolire, zbor pe spate, zbor cu spatele si altele pana aproape de Mama Terra, cand la final reusesc sa il scot si aterizez cu vant din spate. Mai incerc de cateva ori, mai zbor cate ceva, fiecare soldandu-se cu aterizari fortate (mai bine zis ma impingea vantul la sol), dar fara pagube.

Dupa un timp se intorc si fratii cei mari...si am primit si o invitatie la un zbor real. Cu toate ca ma grabeam, am acceptato si bine am facut.
Fiind primul zbor nu stiam la ce sa ma astept, ce senzatie o sa am sau ce punga am sa umplu (ca sa zic asa), dar ce pot zice e ca a fost ca un vis. Urcat la ~300m deasupra Radautiului facut un mic tur al orasului si apoi retur la aerodrom. O senzatie de nedescris, dar si o buna ocazie de imortalizat cateva imagini ale orasului.



Toate cele bune,

Catalin C.

PS: Pentru toate fotografiile in marime maxima click aici (Picasa).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1000153.jpg
  • Imagine atasata: P1000154.jpg

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#72 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 April 2009 - 05:42 AM

Felicitari. Ma bucur pentru tine, zburatorule.
Sa-ti traiasca si aparatul foto ca faine fotografii mai face.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
0

#73 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 24 April 2009 - 09:23 PM

Multumesc pentru felicitare si pentru urare.

Cu aparatul deabia ma invat, dar pana la urma am sa stiu sa umblu cu el.

Toate cele bune,

Catalin C.



PS:Deabia astept sa vad Hog Bipe-ul terminat, e o adevarata bijuterie in mana cui trebuie.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 24 April 2009 - 09:24 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#74 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 26 September 2009 - 10:43 PM

Azi am iesit la teste cu "ventilatorul" HBK2 de la Stefan (stiganas), pe seara, cand am mai prins si eu timp liber.

Are tentative de decolare, dar pana m-am prins ca unghiul la pale s-a schimbat de la transport la maxim de +2 grade, am "levitat" la vreo 5 cm de sol.

Prima impresie e face zgomot, da din coada, da din pale, deci e viu <_< . In curand am sa invat cam ce vrea si ce nu vrea, dar momentan reincarc LiPo, schimb pozitiile parghiilor la servouri, etc etc si ies iar la tuns iarba.
Sper ca maine sa fac programul de 3D, impus de mine, complet si corect ;) (adica sa decolez).
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#75 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 18 February 2010 - 11:14 AM

Vremea de afara, care ma impiedica sa imi fac toanele mi-a adus aminte de un post mai vechi, care deja se aplica si Romaniei, se pare:

 gigelus2k3, la Apr 5 2008, 02:46 AM, a spus:

Un episod din jurnalul unui emigrant roman in Canada.

12. Aug.
- Ne-am cumparat o casa noua in Canada. Sunt foarte emotionat.
Aici e atat de frumos. Muntii sunt de o splendoare nedescrisa. Abia astept sa ii vad acoperiti de zapada.

14. Oct.
-Canada. E cea mai frumoasa tara de pe Pamant.
Frunzele au primit toate acele minunate nuante de culoare galbena si portocalie. M-am plimbat cu masina prin natura si am vazut cativa cerbi. Sunt atat de gratiosi. Cerbii sunt cele mai frumoase animale. Cred ca am ajuns in paradis. Iubesc Canada.

11. Nov.
- Ziua sarbatorii nationale. In curand incepe vanatoarea cerbilor. Nu imi vine sa cred ca cineva poate sa ucida un animal atat de frumos. Sper ca va ninge in curand. E atat de frumos aici.

2. Dec.
- Azi noapte a nins pentru prima oara.
M-am sculat si am vazut ca este alb peste tot ca in cele mai frumoase vederi. Am iesit afara, am curatat in fata casei si apoi ne-am batut cu bulgari de zapada (eu am castigat). Cand a trecut masina de curatat zapada am curatat din nou in fata curtii. Tara deosebita! Iubesc Canada!

12. Dec.
- Azi noapte a nins iarasi. Masina a curatat zapada din nou. Ne-a blocat intrarea in curte. Aici e splendid.

19. Dec.
- Azi noapte a nins iarasi. N-am putut sa scot masina sa merg la lucru.
Aici e intr-adevar foarte frumos numai ca sunt obosit de curatat zapada (lopatarie). Din nou masina aia blestemata.

22.Dec.
- Cacatul asta alb nu s-a oprit toata noaptea. Am bataturi la maini de la lopata si ma doare spatele. Aceasta maimuta cu masina parca se ascunde dupa colt si numai asteapta sa termin de curatat in fata curtii. La naiba.

25. Dec.
- Craciun Fericit pe naiba. A nins din nou zapada asta nenorocita. Daca il prind pe obsedatul ala cu masina il omor. Fu.. le ...... ca nu arunca mai multa sare (pt. topit zapada) pe sosele.

27. Dec.
- Azi noapte iarasi zapada. Nu ies de trei zile din casa doar ca dau cu lopata intr-una dupa ce trece masina. Nu pot pleca nicaieri, auto este blocat sub un deal de zapada si mai e si foarte frig pe deasupra. Au spus ca la noapte va mai cadea inca 30 cm de cacatul asta de zapada.

28. Dec.
- Prognoza a fost proasta. S-au mai depus 50 cm nu 30 cm. Daca se continua asa nu se va topi pana la vara. Masina de curatat a ramas blocata si maimutoiul a venit la mine sa imi ceara lopata. I-am spus ca am rupt deja 6 curatand rahatul ce mi l-a aruncat in fata curtii. Era cat pe ce sa ii dau in cap cu lopata.

4. Jan.
- Am iesit din casa in sfarsit. M-am dus pana la alimentara sa cumpar de mancare si la intoarcere am lovit un cerb. Auto avariat in valoare de $3000. Bestiile de cerbi trebuie omorate. Sunt peste tot. De ce oare nu i-au omorat vanatorii toamna trecuta?

3. Mai
- Am dus masina la mecanic. Incredibil cat de mult a ruginit de la sarea aia nenorocita care se arunca peste tot, tot timpul iernii ca sa topeasca zapada si tot degeaba.

10. Mai
- Ma mut in Florida. Nu imi pot imagina cum cineva normal poate trai in Canada asta!!!!!!!

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#76 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 18 February 2010 - 11:26 AM

 protheus, la Feb 18 2010, 11:14 AM, a spus:

Vremea de afara, care ma impiedica sa imi fac toanele mi-a adus aminte de un post mai vechi, care deja se aplica si Romaniei, se pare:



:blink:)



In vreo 3 saptamani ajung pe acasa (poate se mai duce zapada) si facem Tree Climbing Part 2 :blink:
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#77 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 18 February 2010 - 07:30 PM

Deja am pregatit scara la baza pomului. Numai ai grija, ca trebuie nimerit in acelasi, mi-e greu sa o mut iara.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#78 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 09 March 2010 - 08:04 PM

 protheus, la Feb 18 2010, 07:30 PM, a spus:

Deja am pregatit scara la baza pomului. Numai ai grija, ca trebuie nimerit in acelasi, mi-e greu sa o mut iara.


Protheus vineri poate iesim la un zbor, schimbam locatia -- mergem in alta parte unde sunt copaci mai inalti.

P.S. iau drujba cu mine :)

Aceasta postare a fost editata de kempo: 09 March 2010 - 08:06 PM

"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#79 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 10 March 2010 - 12:32 AM

In timpul saptamanii, ma prinde seara la servici, la 6 ajung acasa, dar sambata nu merge?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#80 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 16 March 2010 - 12:24 PM

 protheus, la Mar 10 2010, 12:32 AM, a spus:

In timpul saptamanii, ma prinde seara la servici, la 6 ajung acasa, dar sambata nu merge?



Am avut o tentativa sambata, nereusita ca a batut vantul prea tare.

Speram ca va fi vremea mai buna de Paste.
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#81 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 02 April 2010 - 05:41 PM

 kempo, la Mar 16 2010, 01:24 PM, a spus:

Am avut o tentativa sambata, nereusita ca a batut vantul prea tare.

Speram ca va fi vremea mai buna de Paste.



Azi am fost la un zbor , a fost ok doar ca vantul a batut TAREEE.

Unde e aerodromul ? Ca la un moment dat facea ture prin zona un avion.

Maine daca e vreme ok iese cineva ? Protheus?
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#82 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 04 April 2010 - 03:52 PM

Eu cred ca ies, dar am musafiri de departe, surorile cu nepotica mea de un anisor. Acum programul, e cam dupa ele. O sa vedem.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#83 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 04 April 2010 - 03:56 PM

 protheus, la Apr 4 2010, 04:52 PM, a spus:

Eu cred ca ies, dar am musafiri de departe, surorile cu nepotica mea de un anisor. Acum programul, e cam dupa ele. O sa vedem.



Nu e vreme de iesit, bate vantul prea tare..... Am fost eu pe la ora 13 si era greu de zburat. As mai incerca in vreo 30 minute ;)

Cand am plecat era un tip cu o parapanta ,cred ca incerca sa-si ia "zborul".
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#84 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 04 April 2010 - 06:22 PM

Salut,
Nu te-am crezut si am mers pe la ora 18:30 pe aerodrom. Not a good day for science... vantul batea prea tare. Bucuria a fost mare vazand stadiul inaintat al lucrarilor. Doua cai de acces, hangar in constructie si o pista pe care iarba era perfecta. Vantul s-a intetit, am facut cateva poze si va prezint singurul model de "avion" inmatriculat (ciconia ciconia - cocostarc) care zboara pe vremea asta. Imagine atasata: PICT0171__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0170__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0180__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0182__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0184__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0174__640x480_.jpg

Aceasta postare a fost editata de silver arrow: 04 April 2010 - 06:31 PM

0

#85 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 04 April 2010 - 08:42 PM

Stii care e faza tare? Am zburat si eu de la 18:00 la 18:40 langa podul de la Maneuti si inainte sa fac dreapta spre Maneuti o masina alba a iesit de pe campul din stanga si a mers spre Fratauti, cred ca erati voi :lol: .

Oricum era vantul mai puternic decat dimineata dar a meritat :rolleyes: . Data viitoare da un semn inainte sa iesi la camp :rolleyes: .
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#86 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 10 May 2010 - 09:55 PM

Azi, pe seara, am iesit la zbor de unul singur. Increzator in mine, am luat un singur model, B29, care a zburat bine la Rapa Rosi, dar am uitat sa fac o mica verificare a suprafetelor de comanda, dupa transportul de aproximativ 450 km. Rezultatul a fost un tonou la joasa inaltime, urmat de...

Imagine atasata: P1000089.JPG


Ce e ciudat, elicile, care sunt ultima portie (din 16 in total), au supravietuit toate miraculos, la fel si aripa completa. Restul se repara usor.

Ce ma bucur, e ca am reusit sa am clipe placute si de la acea chinezarie primita cadou cu mult timp in urma. Plus, cu Focke in plina actiune pe cer la RR, era o scena de razboi pura :) .
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#87 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 13 June 2010 - 07:54 PM

Ieri 12 mai am zburat pe aerodromul de la Fratauti. La primul zbor am avut parte de un vanticel destul de puternic si din fericire m-am aplecat o singura data dupa model. S-au zburat doua Cessne de la Arttech si Lucky Starul spumigen <_< . A fost primul meu zbor cu Aurora 9. Pe Lucky star nu am mai avut interferentele pe care le-am infruntat cu mx-12. Inca o dovada ca 2,4 e naspa fiindca face zborul mai putin palpitant :lol: . Am mai castigat un modelist la Radauti. Ruben a facut primul zbor pe o Cessna de la Arttech. A primit si traditionalul botez:
Imagine atasata: PICT0040__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0003__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0005__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0004__640x480_.jpg
0

#88 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 13 June 2010 - 07:59 PM

Imagine atasata: PICT0026__640x480_.jpgImagine atasata: PICT0023__640x480_.jpgg]Imagine atasata: PICT0025__640x480_.jpgImagine atasata: PICT0008__640x480_.jpgpg]Imagine atasata: PICT0007__640x480_.jpg
0

#89 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 13 June 2010 - 08:03 PM

Imagine atasata: PICT0033__640x480_.jpgImagine atasata: PICT0038__640x480_.jpgg]Imagine atasata: PICT0045__640x480_.jpgImagine atasata: PICT0028__640x480_.jpgj
pg]
S-ar putea face un cablu profesor-elev intre un mx-12 si o Aurora 9?

Aceasta postare a fost editata de silver arrow: 13 June 2010 - 08:13 PM

0

#90 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 13 June 2010 - 08:09 PM

Un filmulet cu zborul Lucky Starului.
Imagine atasata: PICT0067__640x480_.jpg Imagine atasata: PICT0066__640x480_.jpg
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro